מזרקה ”ויטלי” / הישנה במוסקבה

מזרקה "ויטלי" 

FONTAN VITALI


הידעתם מה היא המזרקה הישנה ביותר הפעילה עד היום במוסקבה?
‏⠀
זוהי המזרקה בשם ״ויטלי״ הנמצאת באיזור כיכר התיאטרון ליד תיאטרון הבולשוי ולא רחוק מהכיכר האדומה. המזרקה קרויה כך על שמו של האדריכל שהקים אותה. המזרקה נקראת גם ״פטרובסקי״ על שם הכיכר שהיתה נקראת כך לפני מאה שנה.

המזרקה היפה הוקמה בשנת 1835 ועדיין פעילה. אבל מטרתה הייתה לא רק בשביל היופי (אגב, ארבעת המלאכים הקטנים מסמלים את הטרגדיה, הקומדיה, המוזיקה והשירה) אלא למטרה פרקטית יותר. 
בסוף מאה 18 מצב מי שתייה במוסקבה היה עגום. נהר מוסקבה והיובלים שלו היו כבר מזוהמים, בארות היו לרוב בבעלות פרטית והשימוש במים היה עולה כסף. 

הקיסרית יקטרינה ה-2 יזמה פרויקט להובלת מים למוסקבה באמצעות מוביל מים מפרבר מצפון (איזור מיטישי). הפרויקט נמשך יותר מ-20 שנה גם בשל מורכבותו ההנדסית לאותה תקופה וגם בשל הקצאת משאבים ל"פרויקטים" אחרים, לדוגמה עוד מלחמה עם תורכיה. אבל בסוף המוביל נבנה והיה בשימוש יותר מ-100 שנה. 
כחלק מהקמת מערכת מזרקות עם מי שתייה בתוך העיר נבנו מספר מזרקות ע"י אדריכל רוסי ממוצא איטלקי בשם ג'וזפה (איוון) ויטלי.  אלפי מוסקבאים כמעט 100 שנה היו מגיעים לשם מדי יום בשביל מי שתייה לשימוש פרטי.

בתחילת מאה ה-20 השימוש במזרקות כמקור מי שתייה היה כבר זניח ומרבית המזרקות נהרסו, אך את זה של ויטלי השאירו בשל יופיו המיוחד.


כתובת: כיכר התיאטרון
Teatralnaya Ploshchad


להזמנת סיורים עם הדרכה מקצועית בעברית  פנו למשרדי החברה


יותר מידע על טיול למוסקבה

 

 

שתף לחברים

שתף