מרכז קניות GUM

מרכז קניות ג.ו.מ.

GUM


היום כבר לא מתפעלים מקניונים וחנויות ענק. מרכזי קניות נמצאים כמעט בכל עיר, למעשה קניונים אלו דומים אחד לשני כמעט בכל המדינות – זהו בעצם מחיר הגלובליזציה. אבל לפני כ-110 שנה בעידן שבו טלפון או רכב היה בגדר מדע בדיוני, גם חנויות במתכונתם המודרנית היה מקרה נדיר.

רוסיה של סוף מאה ה-19 תחילת מאה ה-20 עברה שנות פעילות כלכלית מוגברת. גם מוסקבה התפתחה מאד ובתחומים מסוימים אך הקדימה את זמנה. ב-1893 ממש בכיכר האדומה מול חומות הקרמלין נפתח מתחם אשר כמוהו לא היה ברוסיה ואפילו באירופה היו רק מבנים בודדים בלבד הדומים לו.

המתחם מתפרס על פני 3 מפלסים עם 3 גלריות המחוברות זו בזו בגשרי מתכת. המרכז כלל אז יותר מ-1000 חנויות ודוכנים והמבנה היה מהפכני מבחינה אדריכלית בעיקר בזכות התקרה השקופה שהיא אלמנט נדיר בהתחשב בגודל העצום של התקרה. עכשיו קשה לדמיין את העובדה כי בתחילת השלטון הסובייטי מתחם מרשים זה עמד להריסה.

בשנות החמישים הבניין עבר שיפוץ ונקרא אז הכלבו האונברסלי הממלכתי ובראשי תיבות ג.ו.מ. (GUM) - במקום נפתחו כמו בימים שלפני המהפכה מאות חנויות. במשך עשרות שנות השלטון הסובייטי החנות הפכה לבית כלבו המפורסם ביותר בברית המועצות. באותה עת ניתן היה להשיג בה מוצרים שלא היו בנמצא ברחבי המדינה. החנות הייתה לסמלה של העיר ביחד עם הקרמלין, המאוזוליאום של לנין והכיכר האדומה.

בתום התקופה הסובייטית, המקום הופרט והפך לסוג של קניון בו שוכנים בוטיקים, חנויות השייכות למותגים מפורסמים, מסעדות, גלריות ואולם אירועים. הכל-בו מהווה כיום מרכז משיכה לתיירים ותושבי העיר גם בזכות מגוון החנויות וגם בזכות המבנה היפה והמרשים, ההופך את המרכז "ג.ו.מ." לאטרקטיבי גם בעידן של ריבוי הקניונים של העת החדשה.

 

כשאתם בכיכר האדומה, גם אם לא תכננת לצאת לקניות, אל תשכחו לבקר ב-GUM.

 

חנות ענקית זו היא יצירת מופת ארכיטקטונית אמיתית שנבנתה בסגנון "רוסי מסורתי". צלמו את הבניין הזה מבפנים ומבחוץ, כי פשוט אין דומה לו בעולם! העיצוב והקישוט של הקניון משתנה בהתאם לחגים או לכבוד ארועים מיוחדים, תמיד מיוחד וחגיגי ונעשה ע״י מעצבים מתקדמים של העיר.

וכשימאס לכם להסתובב בין שלושת הקומות של הקניון ולבקר בחנויות רבות של מיטב המותגים העולמיים, תוכלו לנוח על הספסל ליד המזרקה ולקנות לעצמכם את הגלידה המפורסמת, שנמכרת רק פה.

מעניין שהגלידה מיוצרת בקומה התת קרקעית של החנות והכניסה לסדנא זו אסורה אפילו לעובדים של החנות. הגלידה מיוצרת ידנית רק ממוצרים טבעיים על פי תקן איכות של ברית המועצות מ-1953. קיימים 10 טעמים שונים, ביניהם שוקולד, אוכמניות, תותים, דומדמניות שחורות ועוד. את הגלידה אפשר לקנות בקיוסקים בקומה הראשונה בכל שלושת הסמטאות.

הסיור במקום חופשי


כתובת: הכיכר האדומה
The Red Square

שעות פתיחה: 10:00 - 22:00

כתובת האתר: gumrussia.com


להזמנת סיורים עם הדרכה מקצועית בעברית - פנו למשרדי החברה


יותר מידע על טיול למוסקבה

 

 

שתף לחברים

שתף