היסטוריה יהודית במוסקבה

מוסקבה - הזווית היהודית


עדויות על חיי מסחר יהודיים ועל רופאים יהודים ברוסיה קיימות כבר מהמאות ה-14 וה-15, אך יישוב יהודי מבוסס החל ברוסיה רק לקראת סוף המאה ה-18, אז סיפחה רוסיה חלק מפולין והפכה ממדינה ללא יהודים למדינה בעלת מספר היהודים הגדול בעולם.

בתמונה: הקוראים בתורה


ההגבלות על היהודים לא איחרו לבוא. על פי חוק "תחום המושב" יכלו יהודים להתיישב יישוב של קבע רק במערב הקיסרות הרוסית ובאזור אוקראינה של ימינו, שהיה אז דל באוכלוסייה.

סוחרים יהודים היו מתגוררים בחצר גלֶבוב (Glebovskoe Podvorie) לא רחוק מהקרמלין, ומוגבלים במגורים לתקופה שלא עלתה על שלושה חודשים.

זה היה הגטו הראשון והיחיד במוסקבה.

חצר גלֶבוב

בתמונה: חצר גלבוב


בשנת 1855 קיבלו היהודים את הזכות להתיישב גם בשכונות אחרות. בעת הזו כבר הייתה במוסקבה קהילה יהודית קבועה שהייתה מורכבת ברובה מחיילים משוחררים וממשפחותיהם. קהילה זו קמה בעקבות גיוסי ענק של נערים יהודים לבתי ספר צבאיים (קנטוניסטים).

במרוצת השנים נוסדה הקהילה הדתית במוסקבה. רב הקהילה הראשון היה הרב חיים ברלין.

בתמונה: הקהילות הדתיות ברוסיה


כאשר מונה הרב לראש הקהילה היו במוסקבה שלושה בתי כנסת. משפחת פולאיקוב האמידה, שתרמה רבות לפעילות הקהילה, החלה בבניית בתי הכנסת. תחילה בנה שמעון פוליאקוב בית כנסת פרטי בחצר ביתו.

בית הכנסת שנחנך ב-1882 פעיל עד זמננו אנו והוא אחד ממרכזי הקהילה של חב"ד. בית הכנסת נמצא במרכז העיר ברחוב בולשאיה ברונאיה.

בתמונה: בית הכנסת ברחוב בולשאיה ברונאיה


הבנייה הבאה של פוליאקוב – בית הכנסת כורל, באיזור מרוסייקה (באותן שנים התגוררו באזור זה יהודים רבים).

בנייתו של בית הכנסת כורל הושלמה בשנת 1891, אך בית הכנסת נחנך רק בשנת 1906, זאת בשל עיצומים שונים שהוטלו על היהודים באותה תקופה וגרמו לגירושם ממוסקבה.

רוחות המהפכה, שכבר החלו לנשוב, אילצו את הצאר לחתום על ביטול הגזרות השונות שהטיל, וכך שבו היהודים למוסקבה ובית הכנסת החל לפעול.

למעשה, בית הכנסת פועל מ-1.6.1906 ועד ימינו, ללא הפסקה.

בתמונה: בית הכנסת כורל באיזור מרוסייקה


חלק מהיהודים שגורשו התיישבו בשני יישובים ליד מוסקבה – מלחובקה ומרינה רוצ'ה.

כיום מרינה רוצ'ה נחשבית לשכונה חשובה במוסקבה ובה מרכז רוחני של חב"ד, רבים ממוסדות הקהילה שוכנים בה וכן המוזאון היהודי הגדול בעולם. נכון לכתיבת שורות אלו פועלים במוסקבה 5 בתי כנסת גדולים וכ-30 בתי כנסת שכונתיים.

התיאטרון היהודי "שלום" מעלה הצגות ומופעים ברוסית ובאידיש.

בתמונה: התיאטרון היהודי "שלום"


ברחבי העיר פזורות אנדרטאות המנציחות את תרומתם הכבירה של יהודים ממוצא רוסי - כך למשל תוכלו לראות אנדרטה של הסופר שלום עליכם, של הצייר יצחק לויתן, של הסופרת נדיז'דה מנדלשטם ועוד.  

מלבד בתי הכנסת, קיימים ברחבי מוסקבה מוסדות קהילתיים רבים ומגוונים העונים על מירב הצרכים של הקהילה הגדולה: גני ילדים, בתי ספר, ישיבות, כוללים, אוניברסיטאות, בתי יתומים ומוסדות נוספים.

בבתי הכנסת הגדולים שוכנים גם מרכזים קהילתיים והם מהווים את לב-לבה של הקהילה ומאפשרים את המשך המסורת היהודית במוסקבה בפרט וברוסיה בכלל.


יותר מידע על מוסקבה יהודית

 

 

שתף לחברים

שתף