10 המזכרות האולטימטיביות

מה לקנות, מה להביא מרוסיה?

1. מטריושקה


מתנה מסורתית והמפורסמת ביותר אשר מביאים בדרך כלל מהטיול ברוסיה. מטריושקות הן סדרה של בובות עץ חלולות שנמצאות זו בתוך זו והופיעו לראשונה בסוף מאה 19, תחילת מאה ה-20. בארץ באופן מוטעה ידועות גם בשם בבושקה (סבתא ברוסית). במטריושקה טיפוסית יש בין ארבע לשבע בובות הנמצאות זו בתוך זו. הבובה הפנימית ביותר (שהיא גם הקטנה ביותר) איננה חלולה. מטריושקות מסורתיות מקושטוט בגוונים של אדום ו"לבושות" בבגדים מסורתיים רוסיים. אבל בשנים האחרונות החלו לייצר מטריושקות בדמות אישים מפורסמים, בובות הומוריסטיות ואפילו בלבוש יהודי. הקטש האחרון הוא לקנות בבשקות לא מסורתיות ובשוק האומנים באיזמיילובו (Vernisazh v Izmailovo) ניתן להביא מספר תמונות והאומנים תוך מספר ימים יציירו מטריושקות לפיהם – מזכרת מקורית ויפה במיוחד!

 

2. מעמד לכוס


בעייני הרוסים זהו לא רק חפץ פשוט הנועד לעזור להחזיק כוס עם תה חם, זהו אביזר המוערר אצל תושבי רוסיה תחושות נוסטלגיה וקונוטציה עם נסיעות ארוכות ברכבת ושיחות נפש אל תוך הלילה בקרונות הישנות... אבל מעבר לכך, מעמד לכוס הפך כבר מזמן למוצר בעל ערך אומנותי ונדרש כן על ידי האספנים וכן על ידי תיירים, הרוכשים אותם למזכרת. ישנם מעמדים פשוטים יותר, העשוים מנירוסטה – עם אלו משתמשים עד עצם היום הזה ברכבות ישנות בהם הנסיעה היא ארוכה. מעמדים אלו, הנקראים ברוסית פודסטקאניקי (podstakanniki) מגנים על החום הגבהה של תה רותח המוגש על ידי דיילות הרכבות – גם זו מסורת ארוכת שנים. ישנם מעמדים העשוים מכסף וממתכות שונות, חלקם אף מוצגים במוזיאוני אומנות או גלריות.

!!! טיפ: מעמדים לכוסות ניתן לקנות גם בחנויות מזכרות רגילות וגם בקיוסקים הנמצאים במעברים תת-קרקעיים במרכז העיר.

 

3. טלניאשקה


במאה 19 מדיהם של מלחים בספינות המלחמה האירופאיות כוללו חולצת עם פסים אופקיים על רקע לבן. הדבר איפשר לזהות בקלות את המלחים על רקע מפרשים לבנים שהיו בספינות עד שלהי מאה 19. אבל המפרשים נעלמו ואיתם המדים המפוספסים. אבל בצי הרוסי המסורת נטמעה חזק כל כך, עד שגם היום, מדים של הצי וגם חיילות אחרים (כגון הצנחנים) כוללים את החולצות או גופיות עם פסים בצבע כחול, שחור או כחול כהה, הנקראים ברוסיה טלניאשקה  (telnyashka).

חולצות אלו הפכו להיות לפריט אופנתי גם בקרב אזרחים רגילים. את טלניאשקה רוכשים בתור מזכרת לצד אביזרים אחרים המזוהים עם הצבע הרוסי או הסובייטי, כגון כובעים, כומתות, מדליות, דרגות קצונה – כל זה ניתן לקנות בקלות יחסית ברחבי העיר בחנויות לחנויות או לאיבזור צבאי.

אגב, גם פוטין לבש חולצת טלניאשקה כחלק מהמדי הצי הרוסי.

 

4. אושנקה


עוד אביזר בגדים, אשר מייצג סטיגמה פופואלרית אודות ביגוד סובייטי טיפוסי, כן אזרחי וכן צבאי. אושנקה, זהו כובע חורפי אשר מכסה גם אוזניים ואין כמעט סרט הוליוודי בו מופיע גיבור סובייטי בחורף, אשר לא חובש את אושאנקה (ushanka). אבל השימוש הרב בכובע ברוסיה מוכיח יעילותו בעמידות לקור העז, לא בכדי בבדיקה, אשר ערכה משטרת גרמניה ב2011, כובעי אושנקה נבחרו לשמש כובעים לחורף עבור השוטרים הגרמנים. גם במדינות קרות אחרות, כגון פינלנד וקנדה משתמשים רבות בכובע זה. בשנים האחרונות הופיעו כובעי אושנקה רבים ומסוגננים תוצרת מותגי האופנה המפורסמים ביותר, כובעים אלו הותאמו גם לנשים וגם עבור בוהמה הרוסית, אשר כללו אבני סברובסקי ושאר הקישוטים יוקרתיים. אבל עבור התייר המגיע למוסקבה, אושנקה מקורית, זאת עם הכוכב האדום באמצע, עדיין נחשבת לאחת המזכרות האולטימטיביות של רוסיה.

!!! רכשתם כובע אושנקה והחלטתם להסתובב איתה ברחבי מוסקבה? עוברי אורח מקומיים יזהו אותכם מקילומטר שאתם זרים. אושנקה טיפוסית כמעט ולא לובשים ברוסיה.

 

5. צ'בורשקה


אם ברצונכם לקנות מזכרת רוסית מקורית לילדים, התשובה המתבקשת היא דמות הצ'בורשקה (cheburashka). אם בפינלנד זהו מומינים, אשר נחשבים לדמויות לאומיות ובבלגיה זה דרדסים, אשר פורסמו לראשונה ע"י מאייר הבלגי פייר קוליפור, הרוסים גאים ואוהבים נורא את גיבור הספרים וסדרת האנימציה שלהם בשם צ'בורשקה - יצור דמיוני חביב, קטן ובעל פרווה קצרה וחומה. צ'בורשקה – דמות פופולארית גם בין הילדים הקטנים וגם מפורסמת אצל המבוגרים, עד כדי כך, שבאולימפיאדת יוון ב2004 נבחר לקמע רשמי של נבחרת האולימפית של רוסיה. את בובות צ'בורשקה ניתן לקנות בכל חנות צעצועים ברוסיה וכמעט בכל חנות מזכרות.

אגב,דמות החייה החביבה נקנתה ע"י אולפן אנימציה יפני, אשר הפיקה עשרות פרקים ששודרו שם בהצלחה רבה, מאז בובת צ'בורשקה הפכה לפופולארית מאד גם ביפן.

 

6. ציורי פאלֶח


ציורי פאלח במקור מכפר בשם פאלח ליד העיר איבנובו הממוקם כ-300 ק"מ צפון מזרחית ממוסקבה. אומנים מקומיים פיתחו שיטות מיוחדות של ציורי טמפרה עוד מימי הביניים המאוחרות, אשר עם הזמן התפרסמו בכל רחבי רוסיה ומחוצה לה. ציורי פאלחה ניתן למצוא בדרך כלל על גבי מחפצות וקופסאות שונות ונחשבת למזכרת אולטימטיבית מרוסיה.

!!! סגנון הציור של פאלחה היא רק אחת מתוך כמה סגנונות ציור אופיניים לאומנות מסורתית של רוסיה, בין היתר קיימים ציורי פדוסקין – ציורי שמן על כלי עץ, ז'וסטוב – ע"ג מגשים ממתכת, חוחלומה – ציור על גבי אביזרי ריהוט או כלי מטבח ועוד.

 

7. פורצלן גְזֵ'ל


פורצלן גְזֵ'ל (gzhel)  אחת המתנות האהובות על ידי התיירים המגיעים לרוסיה. כלי מטבח כגון כוסות או צלחות, אבל יותר כפסלונים או צעצועים צבועים בגווני כחול – תכלת על החרסינה לבה מזכירים קצת את הפורצלן דלפט מהולנד. פעם שיטת עיבוד פורצלן זו הייתה אופיינית ומיוצרת אך ורק באיזור הכפר גז'ל ממוקם 60 ק"מ מזרחית ממוסקבה ועד היום מהווה עיקר תוצרתה. בתקופה הסובייטית תוצרת גז'ל כמעט ולא היה ניתן להשיג בחנויות, אך היום המגוון העצום מוצג לראווה כן בחנויות למזכרות וגם בחנויות לכלי בית.

 

8. ואלנקי


מזג האויר הקר של רוסיה הכתיב הרגלי לבוש מיוחדים עבור העם הרוסי. במשך מאות שנים רוסים נעלו נעלי לבד הנקראית ואלנקי (valenki) . תחילו ואלנקי, אשר הגיעו לרוסיה מארצות אסיה עם הפולשים המונגולים עוד בימי הביניים, נעלו רק בעלי אצולה, כי אופן הכנתם היה קשה ומורכב. רק במאה ה-19 כחלק ממהפכה תעשייתית החלו לייצר להמונים. במאה 20 ואלנקי נחשבו לפריט מיושן השייך לתרבות הכפריים וכחלק מהפולקלור הרוסי, אך בתחילת מאה 21 עם התעוררות לאומית וחזרה לשורשים החל עידן חדש לנעל זו. אומנם ואלנקי לא מייצרים להמונים, אך בעלי מלאכה ואומנים רבים החלו ליצור ואלנקי לא רק נוחים וחמים אלא מקושטים ופריט לבוש ססגוני ומעניין. עובדה – רבים מצעירי רוסיה, במיוחד אלו המעוניינים ליצור רושם לא מיינסטרימי החלו ללכת איתם בגאווה. תופעה אחרת – ואלנקי לתינוקות נחשבת לנעל בריא ביותר לתקופת החורף עבור התינוקות, ועבור התיירים – מזכרת מעניינית ביותר להביא איתם מרוסיה.

למעוניינים לחקור את הנושא: במוסקבה קיים גם מוזיאון לואלנקי.

 

9. מטפחת פבלוב


מטפחת מרובעת תוצרת העיר פבלובו-פוסאד (70 ק"מ מזרחית ממוסקבה) נחשבת לידועה ביותר ברוסיה. צעיף או רדיד עם ציור עשיר וססגוני היו פופולארי עוד במאה 19 והיוו חלק בלתי נפרד מהלבוש המסורתי של נשות הכפרים הרוסיים וגם של נשות הערים באימפריה הרוסית. בתקופה הסובייטית אופנה מודרנית דחקה את הציור המסורתי,אך בזמן האחרון צעירות של רוסיה לא מהססות ללבוש את הצעיפים הפרחוניים יחד עם חולצות או מעילים מודרניים. לבוש של מטפחת כאביזר אופנתי הפך להיות לטרנדי ופופולארי בזמן האחרון.

אגב, הציור נוסח פבלוב הפך לפופולארי מאד ברוסיה וגולש לעיתים גם למוצרים אחרים, אם זה בתור קוריוז או תחביב של מישהו. לפעמים ניתן לראות אפילו מכוניות יוקרה עם ציורי פבלוב או אביזרי מחשב, דוגמת לפטופ או אכברים כאלו כמו בתמונה:

 

10. מטבעות אוספנים


עבור אוספני המטבעות זה חובה, עבור רבים אחרים זו הזדמנות להביא משהו קטן שלא תופס מקום, אך עם ערך רב, אבל כאשר מדובר על רוסיה של שנת 2013 רכישת מטבע כמזכרת אולטימטיבית מקבלת עוד ערך מוסף כשמדברים על אולימפיאדת חורף הקרבה, אשר תתקיים בסוצ'י, מוסקבה. לאט לאט מדפי החנויות מתמלאים במזכרות הקשורות לאולימפיאדה המדוברת, אך הראשונות שהופיעו היו המטבעות. הדרך הקלה לרכישת מטבעות עם הסמלים או דמויות של האולימפידת החורף הקרובה – היא בסניפי הבנקים הרוסים, כאשר בבנק הממשלתי סברבנק (sberbank) המגוון בדרך כלל הוא הגדול ביותר. כאן ניתן לקנות מטבעות ממתחות רגילות וכן מכסף או זהב ואין ספק שבעוד מספר שנים, הערך של מטבעות אלו יעלה.

מספר חנויות למטבעות וגם שוק חלפני מטבעות הנפגשים בסופ"ש קיימים בכיכר טגנקה (taganka).

 

 

 

שתף לחברים

שתף